SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Samsung Galaxy A04s in table format:
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A04s |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 22 September 2022 |
| Status | Available |
| Operating System | Android 12, upgradable to Android 13 |
| User Interface | One UI Core 5 |
| Chipset | Exynos 850 |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 8 nm |
| GPU | Mali-G52 |
| Display Type | PLS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm² |
| Resolution | 720 x 1600 px |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | ~270 ppi |
| Screen to Body Ratio | 80.75% |
| Bezel-less Display | Yes, with notch |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 400 nits (peak) |
| HDR Support | HDR 10 / HDR+ support (HD+) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Waterdrop Notch |
| Primary Camera Setup | Triple (50 MP wide, 2 MP macro, 2 MP depth) |
| Primary Camera Resolution | 50 MP (wide), 2 MP (macro), 2 MP (depth) |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 pixels |
| Zoom | 10x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, Face detection, Touch to focus |
| Aperture | f/1.8 (wide), f/2.4 (macro, depth) |
| Video Recording | 1080p at 30 fps |
| Selfie Camera Setup | Single |
| Selfie Camera Resolution | 5 MP (f/2.2) |
| Selfie Video Recording | 1080p at 30 fps |
| Design | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Height | 164.7 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 195 grams |
| Colors | Black, Green, White, Copper |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| USB Type-C | Yes |
| Expandable Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| User Available Storage | Up to 46.5 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Wi-Fi Hotspot | Yes, Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted, accelerometer |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Multimedia Features | Dolby Atmos |
| More Features | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Made By | South Korea |





