SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Alcatel A7 XL in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | A7 XL |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Announcement | September 2017 |
| Launch Date | November 2017 (Expected) |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| SIM Slot | Single SIM or Dual SIM |
Body
| Dimensions | 159.6 x 81.5 x 8.7 mm (6.28 x 3.21 x 0.34 in) |
|---|---|
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Metal frame, plastic back |
| Colors | Metal Black, Metal Gold |
Display
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 6.0 inches (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen Protection | Asahi Dragontrail Glass |
Platform
| Operating System | Android 7.1 Nougat |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6750S |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz & 4×1.0 GHz) |
| GPU | Mali-T860 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 3 GB |
Camera
| Primary Camera Setup | Dual 12 MP + 2 MP, phase detection autofocus, dual |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP, LED flash, 1080p Video Recording |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | To be confirmed |
Sensors & Features
| Fingerprint Sensor | Rear-mounted |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Standby Time | Up to 800 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Fast Charging | Yes |
Additional Features
| Made By | China |
|---|---|
| Audio Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player |
| Document Features | Document viewer, Photo/video editor |





