SPECIFICATION
Here is the detailed specification for the Benco Y50 Pro in a table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Benco |
| Model | Y50 Pro |
| Category | Smartphone |
| Launch Announcement | 2021 |
| Launch Date | Released 2021 |
| Body Dimensions | 147.2 x 71.3 x 9.6 mm |
| Body Weight | 156.8 g |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| SIM Type | Dual SIM |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 5.71 inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android 9 (Pie) (Go Edition) |
| CPU | Unisoc SC9832e, Quad-core (4x ARM Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T820 |
| Internal Memory | 16 GB |
| External Memory | Up to 128 GB |
| RAM | 2 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Sensors | G-sensor, Fingerprint sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3100 mAh |
| Body Color | Forest Green, Peacock Blue |





