SPECIFICATION
Product Specifications for BLU Bold N1
| Feature | Details |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | September 2019 |
| Status | Available, Released September 2019 |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm² (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.1 GHz Cortex-A73 & 4×2.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Card Slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
Main Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Setup | Dual camera |
| Resolution | 16 MP, f/1.8, 1/2.8″, PDAF 5 MP, f/2.2, 1/5″, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Resolution | Motorized pop-up 13 MP, f/2.0, 1/4″ |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Infrared Port | No |
Sensors
| Feature | Details |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Under display, optical |
| Other Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Messaging & Browser
| Feature | Details |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand-by | Up to 600 h (3G) |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
More Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Made By | US |
| Color | Raven Black |
| Other Features | Fast battery charging 18W Fast Qi wireless charging 10W |





