SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the BLU S1 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Name | BLU S1 |
| Model | S1 |
| Brand | BLU |
| Category | Smartphone |
| Launch Announcement | September 2017 |
| Launch Date | Released September 2017 |
Network
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 25, 26, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 147.3 x 72.8 x 8.4 mm (5.80 x 2.87 x 0.33 in) |
|---|---|
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm² (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Pixel Density | 282 ppi density |
| Multitouch | Yes |
Platform
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6750 |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| External Storage | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 2 GB |
Cameras
| Primary Camera | 13 MP, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Standby Time | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
Additional Features
| Body Colors | Black, Gold |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |





