SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Honor X9a 5G presented in a table format:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Honor |
| Model | X9a 5G |
| Network | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-band (2.4 GHz & 5GHz), Hotspot Supported, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.1 |
| Dimensions | 166.1 x 75.8 x 8.1 mm |
| Weight | 175 grams |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM |
| Display Type | AMOLED, 1.07 Billion Colors, 120Hz, TÜV Rheinland low blue light certified, 395 ppi density, 89.9% screen-to-body ratio, 800 nits brightness |
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G |
| CPU | Octa-core |
| Memory Options | 6GB RAM + 128GB storage, 8GB RAM + 128GB storage, 8GB RAM + 256GB storage |
| Main Camera | Triple Camera: – 64 MP (f/1.8, wide) – 5 MP (f/2.2, ultrawide) – 2 MP (f/2.4, macro) Features: PDAF, 8x Digital Zoom, Portrait, Panorama, HDR, Night Mode Video Recording: 1080p |
| Selfie Camera | 16 MP (f/2.45) Features: 1080p video, Portrait, Timer, Gesture Control, 2D Face Recognition |
| Sound | Loudspeaker |
| Battery Info | Lithium-Polymer 5100 mAh Charging: 40W Wired |
| Sensors | Gravity Sensor, Fingerprint Sensor (under-display), Gyroscope, Compass, NFC, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Special Features | <ul><li>Ultraslim 7.9 mm body with unique camera bump</li><li>120Hz OLED curved display for smooth visuals</li><li>800 nits brightness for clear visibility in sunlight</li><li>Deeply reinforced glass for durability</li><li>RAM Turbo for enhanced performance</li><li>Smart battery optimization for up to two days of usage</li><li>Ultra-clear front lens for stunning selfies</li></ul> |





