SPECIFICATION
HTC U20 5G Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Name | HTC U20 5G |
| Model | U20 5G |
| Brand | HTC |
| Launch Announcement | 2020, June 16 |
| Launch Date | Available. Released 2020, October 01 |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 2.56/0.9 Gbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 171.2 x 78.1 x 9.4 mm (6.74 x 3.07 x 0.37 in) |
| Weight | 215.5 g (7.62 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm² (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~387 ppi density) |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Internal Storage | 256 GB |
| RAM | 8 GB RAM |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Main Camera | Quad: 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF; 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm; 2 MP, f/2.4 (macro); 2 MP, f/2.4 (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Selfie Features | HDR |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| FM Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared | No |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, SAR |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W, Quick Charge 4.0 |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Made by | China |
| Body Colors | Green, White |





