SPECIFICATION
HTC Wildfire E Star Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Name | HTC Wildfire E Star |
| Model | Wildfire E Star |
| Brand | HTC |
| Category | Smartphone |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Launch
| Feature | Details |
|---|---|
| Announced | 2023, August 08 |
| Status | Available. Released 2023, August |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 164.8 x 76.5 x 9.2 mm (6.49 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm² (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Multitouch | Yes |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal Storage | 16 GB eMMC 5.1 |
| RAM | 2 GB |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Main Camera | Dual: 8 MP, f/2.2 (wide), AF, 0.08 MP, f/2.8 |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2 (wide) |
| Selfie Video | 720p@30fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| FM Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Infrared Port | No |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 3000 mAh |
| Charging | 5W charging |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Made by | China |
| Color | Gray |





