SPECIFICATION
HTC Wildfire E3 Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Product Name | HTC Wildfire E3 |
| Brand | HTC |
| Category | Smartphone |
Launch
| Feature | Details |
|---|---|
| Announced | 2021, March 15 |
| Release Date | Available. Released 2021, April 11 |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76.6 x 9 mm (6.52 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.52 inches, 104.4 cm² (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal Storage | 64/128 GB eMMC 5.1 |
| RAM | 4 GB |
Main Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Setup | Quad |
| Wide | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Ultrawide | 8 MP, f/2.2 |
| Macro | 2 MP, f/2.4 |
| Depth | 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Setup | Single |
| Wide | 13 MP, f/2.0 |
| Video Recording | 720p@30fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Port | No |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Charging | 10W |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Manufactured By | China |
| Colors | Blue, Black |





