SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the HUAWEI P60 Pro presented in a table format:
| Feature | Specification |
|---|---|
| Brand | Huawei |
| Model | HUAWEI P60 Pro |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Dimensions | 161 x 74.5 x 8.3 mm |
| Weight | 200 g |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM |
| Display | Type: LTPO OLED, 120Hz, Kunlun Glass Size: 6.67 inches Resolution: 1220 x 2700 pixels |
| Operating System | HarmonyOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| CPU | Octa-core |
| Memory | Options: 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | Triple: 48 MP (wide), 48 MP (telephoto), 13 MP (ultrawide) Features: LED flash, HDR, panorama Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie Camera | Single: 13 MP (ultrawide) Features: Panorama, HDR Video: 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Sound | Loudspeaker |
| Battery | Type: Li-Po Capacity: 4815 mAh Charging: 88W wired charging, 50W wireless charging |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |





