SPECIFICATION
Here’s a detailed specification table for the iPhone 14:
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 14 |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | 172 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM – International |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Operating System (OS) | iOS 16, upgradable to iOS 17.4 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core |
| Memory | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | – 12 MP (wide) – 12 MP (ultrawide) – 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Selfie Camera | – 12 MP – 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Sound | Loudspeaker |
| Battery Information | – Li-Ion 3279 mAh, non-removable – 15W wireless (MagSafe) – 7.5W wireless (Qi) |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Additional Features | – SOS via satellite for emergencies – Ceramic Shield front cover – IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 mins) – Action Mode for stable video |





