SPECIFICATION
Product Specifications for Itel Vision 1 Plus
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Itel |
| Model | Vision 1 Plus |
| Category | Smartphone |
| Launch Date | Released 2020 |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA |
| 4G Bands | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 165.5 x 76 x 8.6 mm |
| SIM | Dual SIM |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | HD+ Waterdrop Full Screen |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | HD+ |
| Multitouch | Yes |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | SC9863A 1.6GHz Octa-core |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 2 GB, 3 GB |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Main Camera | Dual: 13 MP + 2 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Camera Features | Yes |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Face Unlock, Fingerprint Unlock |
| Messaging | Yes |
| Java Support | No |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast Charge 10W |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Colors | Gradation Blue, Gradation Purple |





