SPECIFICATION
Lava A51 Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Name | Lava A51 |
| Model | A51 |
| Brand | Lava |
| Category | Smartphone |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Launch
| Feature | Details |
|---|---|
| Launch Announcement | 2016, October |
| Launch Date | Available. Released 2016, October |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 136 x 66 x 9.9 mm (5.35 x 2.60 x 0.39 in) |
| SIM Type | Dual SIM |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm² (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Multitouch | Yes |
| Density | 218 ppi density |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 6.0 |
| OS Version | Marshmallow |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | VGA |
| Features | LED Flash, Panorama |
| Video Recording | 720p@30fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Additional Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion |
| Capacity | 1750 mAh |
| Standby Time | Up to 420 h (3G) |
| Talk Time | Up to 10 h 30 min (3G) |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Made By | India |
| Body Colors | Gray, Black, Gold |





