SPECIFICATION
Lava A88 Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Name | Lava A88 |
| Model | A88 |
| Brand | Lava |
| Category | Smartphone |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 2100 |
| 4G Bands | LTE band 3 (1800), 5 (850), 40 (2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Launch
| Feature | Details |
|---|---|
| Launch Announcement | 2016, February |
| Launch Date | Available. Released 2016, February |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 145.5 x 72 x 9.1 mm (5.73 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM Type | Dual SIM |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm² (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Multitouch | Yes |
| Density | 196 ppi density |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| RAM | 512 MB RAM |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video Recording | 720p@30fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Additional Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Removable Li-Ion |
| Capacity | 2000 mAh |
| Standby Time | Up to 240 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (3G) |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Made By | India |
| Body Colors | Black, White |





