SPECIFICATION
Product Specifications for Redmi Turbo 3 5G
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Turbo 3 5G |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Dimensions | 160.5 x 74.4 x 7.8 mm |
| Weight | 179 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 2400 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Operating System & Processor
| Feature | Details |
|---|---|
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Internal Storage & RAM | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
Main Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Setup | Dual camera |
| Resolution | 50 MP, f/1.6 (wide) 8 MP (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Resolution | 20 MP, f/2.2 (wide) |
| Video Recording | HDR, 1080p@30/60fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Speakers | Stereo speakers |
| Audio Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Capacity | Li-Po 5000 mAh, Non-removable |
| Charging | 90W wired, USB Type-C 2.0, OTG |
Sensors
| Feature | Details |
|---|---|
| Fingerprint Sensor | Under-display, optical |
| Other Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Slim, sleek, minimalist with elegant curves and narrow bezels |
| Durability | Protected by Corning Gorilla Glass Victus and Kingkong Skeleton Structure |
| Cooling | AI Intelligent Temperature Control for advanced cooling |
| Photography AI | AI Subsystem with Focus 2.0 and AI Magic Elimination Pro for enhanced photo quality |
| Charging Speed | 90W Fast Charging |





