SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 3V (2019) in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2019, Q2 |
| Status | Available, Released Q4 2019 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 174.5 x 83.3 x 8.4 mm (6.87 x 3.28 x 0.33 in) |
|---|---|
| Weight | 197.9 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front (DragonTrail Pro glass), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches, 115.8 cm² (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~240 ppi density) |
| Protection | DragonTrail Pro |
Platform
| Operating System (OS) | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 128 GB |
|---|---|
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
|---|---|
| Primary Camera | 16 MP, PDAF |
| Secondary Camera | 5 MP, Depth Sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 8 MP |
| Video Recording | 720p @ 30fps |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes, with dedicated mic |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared Port | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
Additional Features
| Made By | China |
|---|---|
| Color | Elegant Black |
| Other Features | Fast battery charging (Pump Express+) |





