SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Alcatel 3X in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 3X (5058, 5058I, 5058T, 5058Y, 5058A, 5058J) |
| Category | Smartphone |
| Launch Announcement | February 2018 |
| Launch Date | Released May 2018 |
| Body Dimensions | 153.5 x 71.6 x 8.5 mm (6.04 x 2.82 x 0.33 in) |
| Body Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
|---|---|
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 (Model 5058A/J) |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 (Model 5058I/T/Y) | |
| Network 4G | LTE bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), etc. |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm² (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi |
Platform
| Operating System | Android 7.1 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB, 32 GB |
|---|---|
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB / 3 GB |
Camera
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Noise Cancellation | Active noise cancellation with dedicated mic |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Model 5058Y only) |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
Other Features
| Body Colors | Metallic Black, Metallic Blue, Metallic Gold (EU/MEA) |
|---|---|
| Multimedia | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player |
| Document Viewer | Yes |
| Photo/Video Editor | Yes |





