SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel Shine Lite in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | Shine Lite |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Announcement | September 2016 |
| Launch Date | October 2016 |
| Body Dimensions | 141.5 x 71.2 x 7.5 mm (5.57 x 2.80 x 0.30 in) |
| Body Weight | 156 grams |
| Build | Asahi Dragontrail Glass back panel |
| SIM Slot | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network & Connectivity
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 (EMEA, APAC) |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) (APAC) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Display Density | ~294 ppi |
| Display Protection | Asahi Dragontrail Glass |
Platform
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 2 GB |
Camera
| Primary Camera | 13 MP, Autofocus (AF) |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 720p @ 30fps |
Sound
| Audio Formats | MP3/AAC+/WAV/Flac player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Noise Cancellation | Active noise cancellation with dedicated mic |
Sensors & Security
| Fingerprint Sensor | Rear-mounted |
|---|---|
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2460 mAh |
Additional Features
| Body Colors | Satin Gold, Pure White, Prime Black |
|---|---|
| Other Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |





