SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Alcatel 3088 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Launch | Announced in 2019, Released in 2019 |
| Status | Available |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 125.2 x 50.5 x 12.8 mm (4.93 x 1.99 x 0.50 in) |
|---|---|
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Display Type | TFT, 256K colors |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm² (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
Platform
| Operating System (OS) | KaiOS |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC9820E |
| CPU | Dual-core (2×1.3 GHz Cortex-A7) |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
|---|---|
| RAM | 512 MB |
| Card Slot | No |
Cameras
| Main Camera Setup | Single |
|---|---|
| Main Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video Recording | 480p |
| Selfie Camera Setup | No dedicated selfie camera |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Noise Cancellation | Active noise cancellation with dedicated mic |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Features
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP3/MP4/H.263 player, Photo viewer, Organizer, Facebook, WhatsApp, YouTube, Google Maps |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1530 mAh |
| Stand-by Time | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
More
| Made by | France |
|---|---|
| Colors | Black, Gray, Blue |





