SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 1T 10 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 1T 10 |
| Launch Date | Announced: February 2018, Released: June 2018 |
| Status | Available |
Network & Connectivity
| Technology | No cellular connectivity |
|---|---|
| GPRS | No |
| EDGE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Body
| Dimensions | 255 x 155 x 9.4 mm (10.04 x 6.10 x 0.37 in) |
|---|---|
| Weight | 415 g (14.64 oz) |
| SIM | No SIM |
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm² (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Cameras
| Main Camera Setup | Single (2 MP) |
|---|---|
| Video Recording | 720p @ 30fps |
| Selfie Camera Setup | Single (2 MP) |
Sound
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
Other Features
| Color Options | Gray, Dark Blue |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | Kids Mode, MP3/AAC+/WAV player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |





