SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel TCL Plex in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | TCL Plex |
| Launch Date | Announced: September 2019, Released: October 2019 |
| Status | Available |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 6.53 inches (104.7 cm², ~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
Camera
| Main Camera Setup | Triple |
|---|---|
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2″, 0.8µm, PDAF |
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/3.1″, 1.0µm |
| Tertiary Camera | 2 MP, f/1.8 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @ 30fps, 1080p @ 30/60/120fps, 720p @ 960fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.9μm |
| Selfie Video Recording | 1080p @ 30fps |
Design
| Dimensions | 162.2 x 76.6 x 8 mm (6.39 x 3.02 x 0.31 in) |
|---|---|
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Obsidian Black, Opal White |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3820 mAh |
| Stand-by Time | Up to 396 h (3G) |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 25 h (3G) |
| Charging | Fast charging 18W: 50% in 32 min (Quick Charge 3.0) |
Memory
| Internal Storage | 128 GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 6 GB |
Network & Connectivity
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2 for dual SIM model) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared Port | Yes |
Sensors & Security
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear-mounted |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Compass | Yes |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes, with dedicated mic |
Messaging & Browser
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Other Features
| Made By | France |
|---|





