SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Alcatel 3 presented in a table format:
| Specification | Details |
|---|---|
| Name | Alcatel 3 |
| Model | Alcatel 3 (5052D) |
| Brand | Alcatel |
| Category | Smartphone |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 (5052A), 850 / 900 / 1900 / 2100 (5052Y/D) |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | February 2018 |
| Launch Date | Released May 2018 |
| Body Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.71 x 0.33 in) |
| Body Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm² (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory | 16 GB |
| External Memory | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP (f/2.0, 1/3) |
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancelling | Yes (with dedicated mic) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (5052Y only) |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Other Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |
| Colors | Spectrum Black, Spectrum Gold (LATAM), Spectrum Black, Spectrum Blue (APAC), Spectrum Black, Spectrum Blue, Spectrum Gold (EU/MEA) |





