SPECIFICATION
Here is the product specification for the Alcatel Flash Plus 2 in a table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Model | Alcatel Flash Plus 2 |
| Released | May 2016 |
| Status | Available |
| Design | Bar |
| Dimensions | 152.6 x 76.4 x 8.2 mm |
| Weight | 157g |
| Display | IPS LCD |
| Display Size | 5.5 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Colors | 16M |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Touch Screen | Yes |
| Display Features | Capacitive touchscreen |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 16 GB |
| Memory Card Slot | Up to 256 GB |
| Fingerprint Sensor | Front-mounted |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Rear Camera | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Rear Camera Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps |
| Rear Camera Flash | Dual-LED (dual-tone) |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| SIM Type | Micro SIM |
| Dual SIM | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB version 2.0 |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Battery Type | Non-removable |
| Video Playback | Xvid/MP4/H.264 player |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Data Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |





