SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the BLU Studio C 8+8 LTE in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | BLU |
| Model | Studio C 8+8 LTE |
| Announced | August 2016 |
| Status | Available, Released August 2016 |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
Body
| Dimensions | 144.4 x 72.5 x 8.5 mm (5.69 x 2.85 x 0.33 in) |
|---|---|
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 5.0 inches (68.9 cm², ~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Resolution | 8 MP, Autofocus (AF) |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Resolution | 8 MP |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Standby Time | Up to 775 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Talk Time | Up to 32 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
Other Features
| Audio Player | MP3/AAC/WMA/WAV player |
|---|---|
| Video Player | MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player |
| Photo/Video Editor | Yes |
| Document Viewer | Yes |





