SPECIFICATION
Lava Z91 (2GB) Product Specifications
| Category | Details |
|---|---|
| Name | Lava Z91 (2GB) |
| Model | Z91 (2GB) |
| Brand | Lava |
| Category | Smartphone |
Network
| Feature | Details |
|---|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Launch
| Feature | Details |
|---|---|
| Launch Announcement | 2018, July |
| Launch Date | Available. Released 2018, July |
Body
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions | 152 x 72.9 x 7.7 mm (5.98 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm² (~75.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Density | 282 ppi density |
Platform
| Feature | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 7.1 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
Memory
| Feature | Details |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| RAM | 2 GB RAM |
Camera
| Feature | Details |
|---|---|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Sound
| Feature | Details |
|---|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Additional Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |
Battery
| Feature | Details |
|---|---|
| Type | Non-removable Li-Po |
| Capacity | 3000 mAh |
Additional Information
| Feature | Details |
|---|---|
| Made By | India |
| Body Color | Blue |





