SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel A7 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | A7 |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Announcement | September 2017 |
| Launch Date | Released September 2017 |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2 for dual-SIM) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1 (2100), 3 (1800), 7 (2600), 8 (900), 20 (800), 28 (700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM (Single SIM or Dual SIM, dual stand-by) |
Body
| Dimensions | 152.7 x 76.5 x 9 mm (6.01 x 3.01 x 0.35 in) |
|---|---|
| Weight | 164 grams (5.78 oz) |
| Body Color | Metal Black |
Display
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | 401 ppi |
Platform
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6750T |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
Camera
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, 1/3″, PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Standby Time | Up to 667 h (2G) / Up to 634 h (3G) |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Charging | Fast battery charging |
Multimedia & Other Features
| Audio Player | MP3/AAC+/WAV/Flac player |
|---|---|
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Document Viewer | Yes |
| Photo/Video Editor | Yes |





