SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel Idol 5S in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | Idol 5S |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Announcement | September 2017 |
| Launch Date | Released September 2017 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 148.6 x 72 x 7.5 mm (5.85 x 2.83 x 0.30 in) |
|---|---|
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Body Color | Dark Gray |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.2 inches (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Screen Protection | Oleophobic coating |
Platform
| Operating System | Android 7.1 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 |
| CPU | Octa-core (4×2.35 GHz Cortex-A53 & 4×1.65 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP2 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| External Storage | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB |
Camera
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.0, 1/3.2″ sensor size, 1.4 µm pixel size |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio Alerts | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes, with dedicated mic |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes, with RDS |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2850 mAh |
| Battery Standby | Up to 500 hours (2G), Up to 500 hours (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 18 hours (2G), Up to 18 hours (3G) |
| Fast Charging | Yes, Pump Express 2.0 |
Other Features
| Multimedia | MP3/AAC+/WAV player, XviD/MP4/H.265 player |
|---|---|
| Document Viewer | Yes |
| Photo/Video Editor | Yes |
| Made By | China |





