SPECIFICATION
Here are the product specifications for the Alcatel U5 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | U5 |
| Category | Smartphone |
| Launch Announcement | February 2017 |
| Launch Date | Expected Release: Q1-Q2 2017 |
| Body Dimensions | 140.7 x 71.8 x 10 mm (5.54 x 2.83 x 0.39 in) |
| Body Weight | Not specified |
| SIM Type | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, Dual Standby) |
| Body Colors | Black, White |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 2 fingers |
| Display Density | 196 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
Platform
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6737M |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
|---|---|
| External Storage | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
| Primary Camera | 5 MP, LED flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP, LED flash |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video Recording | 720p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Other Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2050 mAh |
| Battery Standby | Not specified |
| Battery Talk Time | Not specified |





