SPECIFICATION
Here are the product specifications for the Alcatel 1SE (2020) in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 1SE (2020) |
| Launch Date | 28 October 2020 |
| Status | Available |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 159.2 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
|---|---|
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 6.22 inches (~96.6 cm², ~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 32/128 GB eMMC 5.1 |
| RAM | 3/4 GB |
Camera
| Main Camera Setup | Triple |
|---|---|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2 (wide), 1/3.06″, 1.12µm, AF |
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.2 (ultrawide), 1/5.0″, 1.12µm |
| Tertiary Camera | 2 MP, f/2.4 (depth) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 5 MP, f/2.2 (wide), 1/5″, 1.12µm |
| Selfie Camera Features | HDR |
| Selfie Video Recording | 1080p@30fps |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Sensors & Security
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
Additional Features
| Made By | French |
|---|---|
| Color Options | Agate Green, Power Gray |
| Models | 5030F, 5030U |





