SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel U5 HD in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | U5 HD |
| Device Type | Smartphone |
| Launch | Announced: August 2017 |
| Status | Available, Released August 2017 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
Body
| Dimensions | 141.8 x 71.4 x 9 mm (5.58 x 2.81 x 0.35 in) |
|---|---|
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm² (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
Memory
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB, 1 GB RAM |
| Other | eMMC 5.0 |
Main Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Resolution | 13 MP, AF |
| Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Resolution | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | No specific mention |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
Comms
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
Battery
| Battery Type | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
|---|---|
| Stand-by Time | Up to 200 h (3G) |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |
Miscellaneous
| Colors | Black |
|---|---|
| Models | 5047U, 5047Y, 5047I |





