SPECIFICATION
Here are the product specifications for the Alcatel 3T 10 tablet in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 3T 10 |
| Launch | Announced: February 2019, Released: Q1 2019 |
| Status | Available |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1 (2100), 3 (1800), 7 (2600), 8 (900), 20 (800), 28 (700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 260 x 156.6 x 9 mm (10.24 x 6.17 x 0.35 in) |
|---|---|
| Weight | 440 g (15.52 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 10.0 inches (290.0 cm²) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~151 ppi density) |
| Screen-to-Body Ratio | ~71.2% |
Platform
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| Chipset | MediaTek |
| CPU | Quad-core, 1.28 GHz |
| GPU | – |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
Cameras
| Main Camera | 2 MP, f/2.8, 1/5″, 1.65µm |
|---|---|
| Video Recording | 720p @ 30fps |
| Selfie Camera | 2 MP, f/2.8, 1/5″, 1.65µm |
| Selfie Video Recording | 720p @ 30fps |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes, with dedicated mic |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4080 mAh |
More
| Made By | France |
|---|---|
| Color | Prime Black, Midnight Blue |





