SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 7 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 7 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 10 August 2018 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 16 nm |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Size | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Resolution | 1080 x 2180 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen to Body Ratio | 77.1% |
| Screen Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Bezel-less Display | Yes, with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Waterdrop |
Cameras
| Primary Camera Setup | Dual |
|---|---|
| Primary Camera Resolution | 12 MP, f/2.2, 27mm Wide Angle |
| Secondary Camera Resolution | 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, HDR |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Selfie Camera Setup | Single |
| Selfie Camera Resolution | 8 MP, f/2.8 |
| Selfie Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Selfie Aperture | f/2.8 |
Design
| Height | 162.1 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 175 grams |
| Build | Black |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| Standby Time | Up to 700 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 28 hours (3G) |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
|---|---|
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 2 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
|---|---|
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Nano (SIM1), Nano (SIM2) |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & Security
| Light Sensor | Yes |
|---|---|
| Proximity Sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Video | 1080p @ 30fps |
Additional Features
| Made By | China |
|---|---|
| Features | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |





