SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel A3 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | A3 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 01 July 2017 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-T720MP2 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Size | 5.0 inches (68.9 cm²) |
| Resolution | 720 x 1280 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen to Body Ratio | 68.8% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes, with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Yes |
Cameras
| Primary Camera Setup | Single |
|---|---|
| Primary Camera Resolution | 13 MP, f/2.0, Wide Angle |
| Autofocus | Phase Detection Autofocus |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, HDR |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Touch to Focus, Face Detection |
| Video Recording | 1280 x 720 pixels (720p) |
| Video FPS | 30 fps |
| Selfie Camera Setup | Single |
| Selfie Camera Resolution | 5 MP |
| Selfie Flash | LED Flash |
| Selfie Video Recording | 1280 x 720 pixels (720p) |
| Selfie Video FPS | 30 fps |
Design
| Height | 142 mm |
|---|---|
| Width | 70.5 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 137 grams |
| Colors | Black, Gold |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
|---|---|
| Battery Capacity | 2460 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| Storage Type | eMMC 5.0 |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 1.5 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
|---|---|
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Sensors & Security
| Light Sensor | Yes |
|---|---|
| Proximity Sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p @ 30fps |
| Document Reader | Yes |
Additional Features
| Made By | China |
|---|---|
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |





