SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel Pixi 4 Plus Power in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | Pixi 4 Plus Power |
| Announced | September 2016 |
| Release Date | October 2016 |
| Status | Available |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 152 x 78.3 x 9.9 mm (5.98 x 3.08 x 0.39 in) |
|---|---|
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, Dual Stand-by) |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
Platform
| Operating System (OS) | Android 6.0 (Marshmallow) |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6580 |
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
| GPU | Mali-400 MP |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
| Main Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Resolution | 8 MP, Auto Focus (AF) |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | Yes |
| Selfie Camera Setup | Single |
| Selfie Camera Resolution | 5 MP |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast battery charging |
Other Features
| Power Bank/Reverse Charging | Yes |
|---|---|
| MP3/AAC+/WAV/FLAC player | Yes |
| MP4/H.264 player | Yes |
| Document Viewer | Yes |
| Photo/Video Editor | Yes |
Body & Design
| Made By | France |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue, Orange, Green |





