SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Fairphone 3 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Title | Fairphone 3 |
| Launch | |
| Announced | 2019, August 27 |
| Release Date | 2019, September 03 |
| Status | Available |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 26 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 158 x 71.8 x 9.9 mm (6.22 x 2.83 x 0.39 in) |
|---|---|
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm² (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| OS | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB eMMC 5.1 |
| RAM | 4 GB |
Main Camera
| Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″ |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Rear-mounted |
|---|---|
| Other Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
Battery
| Type | Removable Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
Additional Features
| Color | Black |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |

