SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Fairphone 5 in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Name | Fairphone 5 |
| Announced | August 2023 |
| Release Date | September 15, 2023 |
| Status | Available |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 71 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat18 1200/150 Mbps, 5G 2.3 Gbps |
Body
| Dimensions | 162 x 75.5 x 10.5 mm (6.38 x 2.97 x 0.41 in) |
|---|---|
| Weight | 212 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Other Features | IP55 dust and water resistant, MIL-STD-810G compliant |
Display
| Type | OLED, 16M colors, capacitive touchscreen |
|---|---|
| Size | 6.46 inches, ~82.8% screen-to-body ratio |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~459 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 90Hz refresh rate, 880 nits (peak brightness) |
Platform
| OS | Android 13, upgradeable to Android 14 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm QCM6490 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A78, 3×2.2 GHz Cortex-A78, 4×1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 643L |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 256 GB UFS 2.2 |
| RAM | 8 GB |
Main Camera
| Setup | Dual |
|---|---|
| Resolution | 50 MP (wide), f/1.9, PDAF, OIS; 50 MP (ultrawide), f/2.2; TOF 3D (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 50 MP (wide), f/2.45 |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG, DisplayPort |
| Infrared Port | No |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
|---|---|
| Other Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Battery
| Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 4200 mAh |
| Charging | 30W wired, 50% charge in 30 minutes (advertised) |
Additional Features
| Made By | Netherlands |
|---|---|
| Colors | Matte Black, Sky Blue, Transparent Edition |
| Warranty | Standard 5-year warranty |

