SPECIFICATION
Here are the detailed product specifications for the Fairphone 4, presented in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Name | Fairphone 4 |
| Launch Date | Announced: September 30, 2021 Released: October 25, 2021 |
| Status | Available |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 71 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 162 x 75.5 x 10.5 mm (6.38 x 2.97 x 0.41 in) |
|---|---|
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Protection | IP54 dust and splash protection |
| Other Certifications | MIL-STD-810G compliant |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm² (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Platform
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 570 & 6×1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
Memory
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 128 GB / 256 GB |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
|---|---|
| Primary Camera | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS |
| Secondary Camera | 48 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF |
| Additional Sensor | TOF 3D (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 25 MP, f/2.2, (wide), 1/2.78″, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Battery
| Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 3905 mAh |
| Charging | Fast charging 20W, 50% in 30 min (advertised) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go, DisplayPort |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | No |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
|---|---|
| Other Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Features
| Warranty | 5-year warranty |
|---|---|
| Colors | Gray, Green, Speckled Green |
| Made By | Netherlands |

