SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 3 (2019) in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 3 (2019) |
| Launch | February 2019 |
| Status | Available, Released Q1 2019 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 151.1 x 69.7 x 8 mm (5.95 x 2.74 x 0.31 in) |
|---|---|
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Size | 5.94 inches, 86.6 cm² (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~289 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
Platform
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A53 & 6×1.45 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 505 |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Dual |
|---|---|
| Primary Camera Resolution | 13 MP, f/2.0, 1/3″, 1.12µm |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps, 720p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Selfie Camera Resolution | 8 MP, f/2.0, 1/4″, 1.12µm |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Noise Cancellation | Active noise cancellation with dedicated mic |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 3500 mAh |
More
| Made By | France |
|---|---|
| Color | Blue-purple gradient, Black-blue gradient |





