SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel Pulsemix in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | Pulsemix |
| Device Type | Smartphone |
| Launch Announcement | August 2017 |
| Launch Date | Released in August 2017 |
| Body Dimensions | 146.1 x 71.9 x 7.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.31 in) |
| Body Weight | 145.7 grams (5.15 oz) |
| Network SIM | Nano-SIM |
Network & Connectivity
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | No |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.2 inches (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Display Density | 282 ppi pixel density |
| Display Protection | Asahi Dragontrail Glass |
Platform
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6738 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB |
Camera
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, autofocus, dual-LED (dual tone) Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Other Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |
Battery
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Battery Standby Time | Up to 560 hours (3G) |
| Battery Talk Time | Up to 8 hours (3G) |
Additional Information
| Made By | China |
|---|---|
| Body Color | Metal Black |





