SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 1S (2020) in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | January 2020 |
| Status | Available, Released May 2020 |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
|---|---|
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 6.22 inches (96.6 cm², ~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | None |
Platform
| OS | Android 10.0 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
|---|---|
| Internal Storage | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
|---|---|
| Primary Camera | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1″, 1.12µm, AF |
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide/depth sensor), 1/5″, 1.12µm |
| Tertiary Camera | 2 MP, f/2.4, 1/5″, 1.65µm (dedicated macro camera) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5″, 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes, with dedicated mic |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Sensors
| Fingerprint Sensor | Yes, rear-mounted |
|---|---|
| Other Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
Messaging & Browser
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Standby Time | Up to 400 Hours |
| Talk Time | Up to 15 Hours |
More
| Made by | France |
|---|---|
| Color Options | Agate Green, Power Grey |





