SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 1C (2019) in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 1C (2019) |
| Release Date | Q1 2019 |
| Status | Available |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
Body
| Dimensions | 136.6 x 65.3 x 10 mm (5.38 x 2.57 x 0.39 in) |
|---|---|
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Screen Size | 5.0 inches, 64.5 cm² (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC7731E |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | None |
Memory
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
Main Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Resolution | 2 MP |
Sound
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| FM Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared Port | No |
Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
Additional Information
| Made By | France |
|---|---|
| Colors | Enamel Blue, Blush Pink, Volcano Black |





