SPECIFICATION
Here is the detailed product specification for the Alcatel 1x in table format:
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Alcatel |
| Model | 1X (5059) |
| Category | Smartphone |
| Launch Announcement | February 2018 |
| Launch Date | Released May 2018 |
| Body Dimensions | 147.5 x 70.6 x 9.1 mm (5.81 x 2.78 x 0.36 in) |
| Body Weight | 151 g |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network & Connectivity
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 (5059A); HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 (5059X/Y/D/J/T/I) |
| 4G Network | LTE bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) (5059A) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (5059Y model only) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | Yes |
Display
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.3 inches, 72.5 cm² (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 203 ppi |
Platform
| Operating System | Android 8.1 Oreo Go Edition (5059D), Android 8.1 (Others) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6739 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
Memory
| Internal Storage | 16 GB |
|---|---|
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| RAM | 1 GB (5059A) or 2 GB (5059X/Y/D/J/T/I) |
Cameras
| Primary Camera | 8 MP (5059A); 13 MP (5059D only) |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
Sound
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Noise Cancellation | Active noise cancellation with dedicated mic |
Sensors & Security
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, 5059A/J only), Accelerometer, Proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
Battery
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2460 mAh |
Other Features
| Body Colors | Black, Blue (EU, MEA, APAC); Black, Gold, Rose Gold (LATAM) |
|---|---|
| Other Features | MP3/AAC+/WAV/Flac player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |





